Class40
Secured area
Connection
  • 1
    Aïna Enfance & Avenir (FRA 151)
    Aïna Enfance & Avenir (FRA 151)
    Aymeric Chappellier
  • 2
    Eärendil (FRA145)
    Eärendil (FRA145)
    C. Pourre / P. Luciani
  • 3
    Colombre XL (FRA 101)
    Colombre XL (FRA 101)
    Charles-Louis Mourruau
Next races
Follow us on Twitter
twitter

TRANSAT JACQUES VABRE

Le Havre - Bahia

Organizer : Pen Duick
E-mail :
Start date : 03/11/2007
OSR category : 1
Crew type : double
Total nb of NM : 4340
Ranking coefficient : 0

Entries/ranking

Classement Num Bateaux Equipage Temps
1 55 Telecom Italia Giovanni SOLDINI
Pietro D'ALI
22j 13h 02min 22s
2 23 Atao Audio System Dominic VITTET
Thierry CHABAGNY
22j 17h 49min 20s
3 29 Chocolats Monbana Damien GRIMONT
Erwan LE ROUX
23j 01h 59min 40s
4 25 Appart City Yvan NOBLET
Patrick MORVAN
23j 02h 37min 04s
5 60 Groupe Partouche Christophe COATNOAN
Christophe LEBAS
23j 09h 02min 56s
6 59 Vecteur Plus Groupe Monitor Bruno JOURDREN
Nicolas PICHELIN
23j 12h 57min 28s
7 30 Novedia Group - SET Environnement Tanguy DE LAMOTTE
Nick BUBB
23j 17h 38min 30s
8 9 Sidaction Arnaud AUBRY
Antoine CARPENTIER
23j 20h 13min 05s
9 53 Mistral Loisirs - Pole Santé Elior Thierry BOUCHARD
Oliver KRAUSS
23j 20h 14min 25s
10 42 Deep Blue Florence ARTHAUD
Luc POUPON
23j 20h 14min 45s
11 31 Thirard Pascal DOIN
Eric DEFERT
24j 00h 20min 14s
12 26 Siegenia Aubi Marc LEPESQUEUX
Felipe CUBILLOS
24j 02h 42min 50s
13 37 40 Degrees Peter HARDING
Anne LIARDET
24j 02h 49min 16s
14 43 E.Leclerc Ville La Grande Jean-Michel VIANT
Olivier MAGRÉ
24j 02h 59min 26s
15 52 Clarke Offshore Racing Simon CLARKE
David LINDSAY
24j 04h 33min 01s
16 32 Merci Les Amis Cécile POUJOL
Rémi BEAUVAIS
24j 05h 41min 50s
17 44 En Avant les Enfants Gérald BIBOT
Yvon BERREHAR
24j 06h 56min 02s
18 22 Pindar Jo ROYLE
Alexia BARRIER
24j 10h 56min 08s
19 6 NOUS ENTREPRENONS Jacques FOURNIER
André JANTET
24j 23h 06min 56s
20 17 Jardin Bio - Prévoir Benoit PARNAUDEAU
Jean-Christophe CASO
25j 01h 16min 58s
21 20 Commerce Equitable Jean-Edouard CRIQUIOCHE
Louis DUC
25j 01h 17min 25s
22 49 Concise Daniel GOHL
Tom GALL
25j 01h 19min 50s
23 45 EDF Energies nouvelles David AUGEIX
Nicolas MARCHAND
25j 04h 36min 58s
24 10 Groupe Sefico Lionel REGNIER
Pierre-Yves CAVAN
25j 11h 05min 25s
25 8 Merena Alexis GUILLAUME
Bernard BOON FALLEUR
26j 04h 16min 44s
26 47 Grassi Bateaux Eric GALMARD
Olivier GRASSI
26j 08h 13min 20s
27 41 Gonser Group David LEFEBVRE
Florian GONSER
28j 17h 00min 00s
DNF 34 Kazimir partners Lenjohn VAN DER WEL
Peter VAN DER WEL
DNF 38 Fujifilm Alex BENNETT
Ifor PEDLEY
hors jauge 61 AST Groupe Bertrand DE BROC
Marc EMIG
©2013-2019 Azimut Communication - Website design & Interactive kiosks
Legal information | Site map | Contact us | RSS