Class40
Tours du Monde
Sélection RDR 2022
  • 1
    Eärendil (FRA145)
    Eärendil (FRA145)
    C. Pourre / P. Luciani
  • 2
    Aïna Enfance & Avenir (FRA 151)
    Aïna Enfance & Avenir (FRA 151)
    Aymeric Chappellier
  • 3
    Colombre XL (FRA 101)
    Colombre XL (FRA 101)
    C.-L. Mourruau / E. Greck
Prochaines courses

Rolex Fastnet race

Course mythique entre Cowes, le rocher du Fastnet et Plymouth.
The course took the giant fleet west down the English Channel, either side of the prohibited ‘traffic separation scheme’ zone between Land’s End and the Scilly Isles, across the Celtic Sea to the Fastnet Rock, four miles off southwest Ireland, back south leaving Bishop Rock and the Scilly Isles to port and then, on past the Lizard, to the finish off Plymouth – in total 605 nautical miles.

Organisateur : RORC
Site : http://www.rolexfastnetrace.com/
Date de départ : 03/08/2019
Catégorie OSR : 3
Type d'équipage : équipage
Nombre total de milles : 605
coefficient au championnat : 2
Bulletin d'inscription
Avis de course FR : rorcnor2019fastnet2.pdf

Inscrits / Classement

Classement Num Bateaux Equipage Temps
1 153 Lamotte - Module Création Luke BERRY
Corentin DOUGUET
Frédéric DENIS
Arnaud BERLAND
2j 11h 13m 22s
2 154 Beijaflore William MATHELIN MOREAUX
Marc GUILLEMOT
Amaury FRANCOIS
2j 11h 16m 06s
3 145 Eärendil Catherine POURRE
Pietro LUCIANI
Alberto RIVA
Tommaso STELLA
2j 12h 45m 10s
4 156 Leyton Rodrigue CABAZ
François GOUILLIARD
Olivier YOUNG
Christophe DELACHAUX
2j 12h 53m 50s
5 101 Colombre XL Charles-Louis MOURRUAU
Estelle GRECK
Gérard ATKINS
Sam FITZGERALD
2j 16h 51m 13s
6 137 Manic Ian HODDLE
Nigel DE QUERVAIN COLLEY
Matt SMITH
Charles EMMETT
2j 20h 3m 27s
7 115 Boogie Down Renaud COURBON
Gilles COURBON
William LE COZ
Jean MARTY
2j 20h 14m 52s
8 61 Grizzly Barber Shop - Cabinet Z Cédric DE KERVENOAEL
Nicolas BOIDEVEZI
Sylvain CHANTELOUP
2j 20h 37m 55s
9 140 Sensation Class40 Extreme Marc LEPESQUEUX
2j 21h 47m 41s
10 138 Iskareen Arnt BRUHNS
Soenke BRUHNS
Reemt BRUHNS
Christian HALBIG
Simon KOSOG
2j 21h 47m 48s
11 65 Yoda Franz BOUVET
Philippe MAGLIULO
André MORANTE
2j 22h 13m 52s
12 30 UP SAILING, unis pour la planète Morgane URSAULT POUPON
Rémi LHOTELLIER
Claire PRUVOT
Nicolas LE BARILLEC
2j 22h 19m 28s
13 133 TERANGA Christophe RATEAU
Sylvain PONTU
Sophie MONIER
Hendrik VOORTHUIS
3j 11h 36m 55s
14 135 Hannah Stodel Racing Hannah STODEL
3j 14h 28m 13s
15 141 Moonpalace Andrea FORNARO
4j 1h 36m 12s
DNF 68 Jumpa Lagi Steve ROBINSON
John WILLIAMS
Pete WILLIAMS
Tom LOWRIE
DNF 95 Talanta Mikael RYKING
DNF 150 Partouche Christophe COATNOAN
DNF 157 Cape Racing Yachts Jörg RIECHERS
Rémi AUBRUN
Ryan BREYMAIER
Yann CHATEAU
©2013-2019 Azimut Communication - Création sites internet & Bornes intéractives
Mentions légales | Plan du site | Nous contacter | RSS